OFERTA SZKOLENIOWA OŚRODKA ADOPCYJNEGO I PIECZY ZASTĘPCZEJ „SZANSA”
A. Szkolenie rodzin adopcyjnych.
Działalność szkoleniowa jest prowadzona w oparciu o program szkoleniowy „Rodzina” licencjonowany przez Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” w Krakowie i zatwierdzony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w dniu 1 lutego 2017r. . decyzją nr 1/2017/RA.
Szkolenie wiosenne rozpoczynamy i kończymy w okresie luty-maj, natomiast szkolenie jesienne w okresie wrzesień - grudzień. Planujemy, że w szkoleniach weźmie udział minimum 16 rodzin ( 8 w pierwszym półroczu oraz 8 w drugim półroczu). Udział w szkoleniu wezmą kandydaci, którzy wcześniej zgłosili się do naszego Ośrodka i przeszli wymaganą w naszym Ośrodku procedurę. Po uzyskaniu wstępnej pozytywnej oceny kandydatów dokonanej na podstawie diagnozy sytuacji rodzinnej, analizy wyników testów psychologiczno-pedagogicznych oraz rozmów psycho-edukacyjnych kandydaci zostaną zakwalifikowani na szkolenie. Zgodnie z art. 156 ust.1 pkt 11a obowiązującej ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych jak i dla kandydatów do przysposobienia nie są łączone wzajemnie i kończą się wydaniem stosownych świadectw ukończenia szkolenia. W trakcie szkoleń wykorzystujemy najlepsze metody pracy z kandydatami i z grupą szkoleniową: mini-wykłady, warsztaty, ćwiczenia w formie treningów umiejętności, prezentacje filmowe i multimedialne, dyskusje, burzę mózgów, analizy przypadków, scenki. Korzystamy z dostępnych dla nas i posiadanych przez Ośrodek narzędzi i pomocy dydaktyczno-szkoleniowych w postaci: ekranów projekcyjnych i projektora, roll-upów, książek i skryptów. Pomocą dla uczestników zajęć szkoleniowych służy strona internetowa Ośrodka www.adopcja-szansa.pl.
Czas trwania i realizacja szkolenia – szkolenie jest integralną częścią pełnej procedury adopcyjnej trwającej 55 godzin. Wstępna ocena kandydatów trwa 10 godzin, a samo szkolenie 45 godzin, w tym: 42 godziny części wykładowo-warsztatowej, 3 godziny przeznaczone są na indywidualne spotkania z kandydatami na końcu szkolenia grupowego celem powtórnego przeanalizowania i weryfikacji motywacji kandydatów do przysposobienia dziecka oraz pogłębienia istotnych dla zainteresowanych fragmentów tematyki szkolenia grupowego. Najczęściej odbywa się to w trakcie wizyt w domach kandydatów.
Szkolenie podstawowe dla kandydatów adopcyjnych odbywa się zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011 roku w sprawie szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka (Dz.U./ nr 272, poz. 1610) i wg zatwierdzonego programu szkoleniowego „Rodzina”. Posiadamy stosowną licencję na posługiwanie się tym programem zawartą z licencjodawcą tj. Stowarzyszeniem Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” w Krakowie, z którym ściśle współpracujemy we wdrażaniu tego programu szkoleniowego. Licencjodawca zatwierdził nam zmiany dot. czasokresu realizacji poszczególnych modułów szkoleniowych z korzyścią dla rodzin i jakości kształcenia kandydatów i otrzymaliśmy zgodę na zmianę układu realizacji programu szkoleniowego, który realizujemy w trakcie 7 sesji szkoleniowych.
Zgodnie z §6.2 Regulaminu Organizacyjnego Ośrodka kandydaci na rodziców adopcyjnych są przyjmowani według kolejności zgłoszeń.
B. Działalność szkoleniowa
dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Działalność szkoleniowa jest prowadzona w oparciu o program szkoleniowy „Rodzina” licencjonowany przez Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” w Krakowie i zatwierdzony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej decyzją nr 30/2013/RZ z dnia 19.XII. 2013 roku, nr DSR-I-5121-47-1-TU/13. Program szkoleniowy "Rodzina" jest programem edukacyjnym o zasięgu ogólnopolskim. Posiadamy licencję na posługiwanie się powyższym programem. Część pracowników Ośrodka była autorami i współautorami poszczególnych części podręcznika niniejszego programu szkoleniowego. Program szkoleniowy "Rodzina" dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej obejmuje zakres programowy szkoleń określony w § 2,3,4,5 i 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011 roku w sprawie szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej.
Ośrodek zamierza w 2018 roku zrealizować program szkolenia podstawowego dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej. Adresatami tychże szkoleń są kandydaci do sprawowania funkcji niezawodowej rodziny zastępczej. Szkolenia podstawowe dla kandydatów na niezawodowych rodziców zastępczych odbędą się wiosną w okresie luty-czerwiec oraz jesienią w okresie wrzesień - grudzień. Planujemy, że weźmie w nich udział 16 rodzin ( 8 w pierwszym półroczu oraz 8 w drugim półroczu). Udział w szkoleniu wezmą kandydaci uprzednio zdiagnozowani i skierowani do naszego ośrodka przez organizatorów pieczy zastępczej z terenu województwa śląskiego współpracujących z naszym Ośrodkiem. Szkolenia zakończą się wydaniem stosownych świadectw ukończenia szkolenia. W trakcie szkoleń wykorzystujemy najlepsze metody pracy z kandydatami i z grupą szkoleniową: mini-wykłady, warsztaty, ćwiczenia w formie treningów umiejętności, prezentacje filmowe i multimedialne, dyskusje, burzę mózgów, analizy przypadków, scenki, spotkanie z rodziną zastępczą. Wymagany jest aktywny udział uczestników. Korzystamy z dostępnych dla nas i posiadanych przez Ośrodek narzędzi i pomocy dydaktyczno-szkoleniowych w postaci: ekranów projekcyjnych i projektora, roll-upów, książek i skryptów. Pomocą dla uczestników zajęć szkoleniowych służy strona internetowa Ośrodka www.adopcja-szansa.pl.
Czas trwania i realizacja szkolenia – szkolenie jest integralną częścią pełnej procedury kwalifikacyjnej na rodziców zastępczych prowadzonej przez poszczególnych organizatorów pieczy zastępczej. Szkolenie trwa 62 godziny, w tym: 52 godziny części wykładowo-warsztatowej oraz 10 godzin szkolenia z zakresu określonego w ust. 1 pkt.13 Rozporządzenia MPiPS z dnia 9 grudnia 2011 roku w sprawie szkoleń dla kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej. Odbywa się wg zatwierdzonego programu szkoleniowego „Rodzina”. Posiadamy stosowną licencję na posługiwanie się tym programem zawartą z licencjodawcą tj. Stowarzyszeniem Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” w Krakowie, z którym ściśle współpracujemy we wdrażaniu tego programu szkoleniowego. Licencjodawca zatwierdził zmiany dot. czasokresu realizacji poszczególnych modułów szkoleniowych z korzyścią dla rodzin i jakości kształcenia kandydatów i posiadamy zgodę na zmianę układu realizacji programu szkoleniowego. Spotkania wykładowo-warsztatowe odbywają się w trakcie 10 sesji szkoleniowych w godzinach pracy Ośrodka. Praktyki szkoleniowe kandydatów w ilości 10 godzin szkolenia odbywanego w zawodowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej są organizowane przez nas w ścisłym porozumieniu z organizatorem pieczy zastępczej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania kandydatów i w porozumieniu z naszym ośrodkiem. W przypadku trudności w tym zakresie, w szczególnych sytuacjach kandydaci mogą odbywać praktyki w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Szansa dla Dziecka" w Bytomiu, na co dyrektor tejże Placówki wyraził zgodę. Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia szkolenia trwającego 62 godz. jest wcześniejsze pozytywne ukończenie w/w praktyki szkoleniowej potwierdzone przez kierującego zawodową rodziną zastępczą, rodzinnym domem dziecka lub przez dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Zgodnie z §6.3 Regulaminu Organizacyjnego Ośrodka kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej są rekrutowani na szkolenie w Ośrodku według kolejności wpływu kompletnych zgłoszeń od organizatorów pieczy zastępczej i po potwierdzeniu przez nich, że kandydaci spełniają wymogi ustawowe.
METODY OCENY JAKOŚCI SZKOLEŃ
Szkolenia dla kandydatów na rodziców adopcyjnych i zastępczych realizowane przez Ośrodek podlegają ocenie efektywności szkolenia. Odbywa się to poprzez:
1. Ankiety.
Ankieta jest anonimowa, może być przeprowadzona na zakończenie szkolenia lub w wersji elektronicznej po szkoleniu. Wypełniają ją wszyscy uczestnicy szkolenia. Ankietę podsumowuje prowadzący i dzieli się jej wynikami z zespołem trenerów szkolących. Najlepiej jak ankietę przeprowadza koordynator szkoleń – ewaluator.
2. Testy wiedzy.
Testy wiedzy przeprowadzają trenerzy szkolący po części szkolenia (test częściowy), np. po pierwszych 4,8 sesjach szkoleniowych dla rodzin zastępczych lub 2,4 sesjach dla rodzin adopcyjnych oraz na zakończenie szkolenia (test całościowy).
Testy sprawdzają poziom opanowania wiedzy prezentowanej w poszczególnych sesjach szkoleniowych i na szkoleniu. Dają również orientację co do stopnia opanowania kompetencji rodzicielskich kandydatów i motywacji do wykonywania zadań opiekuńczo-rodzicielskich.
3. Uczestnictwo obserwatora, ewaluatora.
Najczęściej rolę tę pełni najbardziej doświadczony trener wykonujący zadania koordynatora szkolenia i ewaluatora. Może nim być np. doświadczony psycholog. Swoimi spostrzeżeniami wpływa na poprawę jakości szkolenia przede wszystkim poprzez:
- udoskonalanie miejsca szkolenia i poprawianie wyglądu i estetyki miejsca, w którym jest prowadzone szkolenie,
- poprawianie i udoskonalanie stosowanych pomocy szkoleniowych,
- precyzowanie celów i poprawianie ścieżek szkolenia uczestników,
- dobór właściwych metod szkolenia i ulepszanie planowania,
- próbę zewnętrznego spojrzenia na sylwetkę, osobowość prowadzących szkolenie oraz ich predyspozycje i zaangażowanie w proces szkolenia- kompetencje osobiste i umiejętności interpersonalne,
-inne.
4. Wywiad z uczestnikami szkolenia.
Traktujemy ten instrument jako ważny, dodatkowy element wpływający na doskonalenie jakości kształcenia uczestników, który wykorzystujemy w sposób mniej lub bardziej formalny.
5. Informacje zwrotne od organizatorów pieczy zastępczej w aglomeracji śląskiej o uczestnikach szkolenia otrzymywane po krótszym(kilka miesięcy) lub dłuższym okresie czasu (ponad rok a dotyczące jakości wykonywanych zadań w zakresie opieki i wychowywania dzieci w rodzinnych formach pieczy zastępczej.
Sporządził: Andrzej Łabądź
Bytom. 8.I.2018r